Wybór pomiędzy pelletami a ekogroszkiem dla większości z nas sprowadza się do wyboru między wygodą a niską ceną. Pod względem wygody, pellet wypada lepiej. Nie emituje substancji smolnych podczas spalania, nie brudzi kotłowni podczas przechowywania, piece na pellet są nowoczesne i praktycznie bezobsługowe. Po spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie.
Mówi się, że pellety zapewniają wygodę podobną do ogrzewania gazem, a cena jest porównywalna z ekogroszkiem. Drewno, pellety i ekogroszek są jednymi z najtańszych na rynku, dlatego są często porównywane. Cena ekogroszku jest nieco niższa od ceny pelletu. Dodatkowo, ekogroszek ma wyższą kaloryczność, więc trzeba spalić go mniej. Niemniej jednak, to nie zawsze oznacza, że cena pelletu jest mniej korzystna.
Osoby korzystające dotychczas z opału węglowego wiedzą, że kupując węgiel lub ekogroszek, nie zawsze wiadomo, ile faktycznie się nabyło – czy to tona, czy tylko 800 kg. Nie znamy również parametrów grzewczych danej partii groszku. W przypadku pelletu łatwo jest policzyć ilość worków na palecie, a wartość opałowa jest podana na opakowaniu.
Podobną sytuację mają użytkownicy drewna opałowego, które często kupuje się na metry przestrzenne. Jest to wartość na tyle nieokreślona, że za każdym razem można nabyć inną ilość drewna. Jeśli chodzi o wartość opałową drewna, zależy ona od wilgotności. Sucha drewno ma wilgotność na poziomie 20%, a osiągnięcie wilgotności na poziomie 15% jest trudne do uzyskania przy naturalnym suszeniu. W porównaniu, pellety mają wilgotność poniżej 6%, co sprawia, że charakteryzują się wyższą wartością opałową niż drewno.